В днешната статия от поредицата SolidWorks уроци, ще опишем „Как да моделираме ротационно симетричен детайл?“
Главната функция която ще използваме за моделирането на ротационно симетричен детайл е „Revolved Boss“. За нея вече писахме в една предишна статия, така че предполагам сте запознати. Също така ще използваме още няколко допълнителни опции в SolidWorks, а именно „Chamfer“ и „Section View“. Ще оразмерим детайла, чрез малко по специфичен метод, като използваме повече връзки от колкото размери.
След краткия увод може да започнем по същество.
Като за начало стартираме SolidWorks и избираме да правим „Part“. След което избираме равнината върху която ще работим, аз съм избрал „Front Plane“. Стартираме скица (вече знаете как).
Правим си отново конструкционни линии за улеснение. Избираме „Line“ и започваме по съществената част на моделирането.
Правим следната скица, все още не добавяме размери, а просто визуално да изглежда така.
Започваме с оразмеряването и връзките. Стартирайте „Smart Dimension“ и оразмерете тези линии с размер 120 mm. След което в диалоговия прозорец ви излиза опции за връзки. Изберете да са симетрични „Symmetric“.
Сега трябва да оразмерим и останалите линии. Ще започнем с размера на въртрешния диаметър. Нека той да бъде ⌀15. Тук има една особеност (повече за особености в SolidWorks), като маркирате линията, пуснете с мишката под конструктивната линия, за да направите размера да е за цялата окръжност, а не само от едната страна на центъра. Ако маркирате линията и конструктивната линия или размера е само от горната страна, то самата програма ще направи размер 15 само от помощната линия до синята, тоест целия размер вместо ⌀15 ще стане ⌀30. Ние искаме да е само ⌀15.
Оразмеряваме и останалите размери. Започваме с този размер, който е 8mm, като същевременно правим и връзка между линиите, коят е „Collinear“ тоест да си съвпадат.
Като оразмерим всичко и сложим необходимите връзки, скицата трябва да изглежда по този начин. Много е важно да няма линии, които са сини на цвят. Това означава, че са „свободни“ което може да се окаже проблем.
Скицата ни е готова и е време да стартираме „Revolved Boss“.
Вече знаете от къде, но да повторим.
В диалоговия прозорец избираме оста на въртене да е конструкционната линия, която е хоризонтална. Също така избираме да добавя материал на 360°. Потвърждаваме, чрез зеленото тикче и сме готови.
Сега ще сложим така важните фаски. Ще притъпим острите ръбове на 3D модела. Вече знаете как да използвате опцията „Chamfer“. Маркираме всички външни ръбове и задаваме стойност 0,5mm x 45°. Потвърждаваме и сме готови и с тази част.
Сега за да видим детайла в разрез в 3D среда без да преминаваме в 2D ще използваме функцията на SolidWorks – „Section View“.
Като я стартираме в диалоговия прозорец в лято избираме да „режем“ във „Front Plane“. Всичко останало го оставяме така, както си е. Потвърждаваме и сме готови.
Ако сте изпълнили нещата до тук, би трябвало вече да имате готов 3D модел на ротационно симетричен 3D детайл с моделиране на фаски и с разрез в 3D среда. Той трябва да изглежда така в завършен вид:
В днешата статия от поредицата „SolidWorks уроци“ научихте „Как да моделираме ротационно симетричен детайл?„. Използвахме едни от най-важните функции, „Revolved Boss“ – за направата на модела и „Chamfer“ – за направата на фаски.
При възникнали въпроси може да оставите коментар или да се свържете с нас, чрез контактната форма.
Не забравяйте да се абонирате за нашия мейл бюлетин! Ще получавате още повече качествена и полезна информация, която не е споделена все още. Формата за абониране се намира горе в дясно на нашия сайт.